آبــی بر آتـش

نویسنده: مستانه تابش
نگهداری از کودک مبتلا به بیش‌فعالی درست مثل نگه‌داشتن آتش توی دست است! چطور می‌شود این تجربه را کمتر دردناک و چالش‌برانگیز کرد؟ این هشت توصیه را جدی بگیرید.
 یادتان باشد که رفتارهای کودک شما به شدت متأثر از اختلالی است که به آن مبتلاست. بنابراین اگر گاهی وقت‌ها حس می‌کنید حرف‌شنوی ندارد، مطمئن باشید که از روی قصد قبلی این کار را انجام نمی‌دهد. در تربیت کودک مبتلا به بیش‌فعالی حس شوخ‌طبعی‌تان را حفظ کنید. چیزی که امروز خجالت‌آور به نظر می‌رسد، یک سال دیگر شاید یک تجربه‌ی خنده‌دار باشد.
 وظایف کوچک را تبدیل به چالش‌های بزرگ نکنید. انجام ندادن یک وظیفه‌ی کوچک در حالی‌که فرزند شما دو وظیفه‌ی دیگرش را به خوبی انجام داده، خیلی مسئله‌ی مهمی نیست. اگر در تربیت کودک مبتلا به بیش‌فعالی ایده‌آل‌گرا باشید، نه تنها دائم دچار نارضایتی هستید بلکه انتظارات غیرواقعی از کودکتان خواهید داشت که او را تحت فشار قرار می‌دهد.
 به فرزندتان ایمان داشته باشید. لیستی از همه‌ی ویژگی‌های مثبت و منحصربه‌فرد فرزندتان تهیه کنید و همیشه آن را جلوی چشم داشته باشید. ایمان داشته باشید که فرزند شما با وجود بیش‌فعالی می‌تواند یاد بگیرد، تغییر کند و موفق شود. فکر کردن به این نکات باید جزو آداب روزانه‌‌ی شما باشد، درست مثل مسواک زدن!
 یک روال مشخص داشته باشید. برای هر کاری جای و زمان مشخص داشته باشید تا فرزندتان بتواند انتظارات شما را برآورده کند. برای غذا خوردن و درس خواندن یک برنامه‌‌ی مشخص، اما ساده داشته باشید و هر روز آن را تکرار کنید. قبل از این‌که کودکتان را به رختخواب بفرستید، لباس‌های روز بعدش را آماده کنید...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code