خانواده شاد

رنگ رخسار خبر می‌دهد از فقـــــــــــــر درون

نویسنده: مستانه تابش
‌آهن از جمله مهم‌ترین مواد مغذی برای رشد و نمو کودک محسوب می‌شود. به کمک آهن است که اکسیژن از طریق ریه‌ها به‌دیگر نقاط بدن می‌رسد...
 ‌آهن از جمله مهم‌ترین مواد مغذی برای رشد و نمو کودک محسوب می‌شود. به کمک آهن است که اکسیژن از طریق ریه‌ها به‌دیگر نقاط بدن می‌رسد و عضلات می‌توانند این اکسیژن را ذخیره کرده و از آن استفاده کنند. اگر رژیم غذایی کودک شما فاقد منابع کافی آهن باشد، به مرور بدن او با شرایطی روبه‌رو می‌شود که تحت عنوان فقر آهن شناخته می‌شود. فقر در کودکان در سطوح مختلف بروز پیدا می‌کند؛ از کمبود ذخائر آهن گرفته تا کم‌خونی یعنی شرایطی که گلبول‌های قرمز کافی در خون وجود ندارد و اگر فقر آهن درمان نشود، رشد طبیعی کودک دچار اختلال می‌شود.

 کودکان به چه مقدار آهن نیاز دارند؟
بچه‌ها با ذخیره‌ی آهن در بدنشان به دنیا می‌آیند اما باید از طریق رژیم غذایی هم آهن کافی که متناسب با شرایط رشد سریع بدنشان باشد، دریافت کنند. نیاز به آهن تا حدود سیزده‌سالگی در دختران و پسران با هم برابر است و هر دو به حدود 8 میلی‌گرم آهن در روز نیاز دارند اما با شروع دوره عادت ماهانه در دختران، نیازشان به آهن نسبت به پسران بیشتر می‌شود و به حدود 15 میلی‌گرم می‌رسد، در حالی که نیاز به آهن در پسران چهارده‌تا هجده‌ساله حدود 11 میلی‌گرم است.

 عوامل خطر فقر آهن در کودکان
یکی از مهم‌تری عوامل خطر بروز فقر آهن در کودکان یک تا پنج ساله، مصرف بیش از حد شیر و لبنیات است. درواقع بچه‌هایی که روزانه بیش از 710 سی‌سی شیر گاو یا شیر سویا مصرف می‌کنند، بیشتر از هم‌سن و سالان خود در معرض فقر آهن هستند.
یکی دیگر از ریسک‌فاکتورهای فقر آهن در کودکان، رژیم‌های غذایی بسیار محدود یا بیماری‌های خاص مانند عفونت‌های مزمن است.
از طرف دیگر دختران با شروع دوره عادت ماهانه با خطر فقر آهن روبه‌رو می‌شوند زیرا آهن زیادی را در سیکل ماهانه‌شان از دست می‌دهند...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code